گسترش بیابان ۵۳ درصد جمعیت ایران را تهدید می کند – سخنرانی و تصویر

ارسال شده توسط

مدیرعامل جهاد نصر وزارت جهاد کشاورزی گفت:میزان کانون های بیابان زای تولید ریزگرد در صورت بی توجهی در چشم انداز سال ۱۴۰۰ به ۷۷ درصد می رسد که گسترش آن ۵۳ درصد جمعیت ایران را تهدید می کند
سازمان جهاد نصر در راستای سیاست های وزارت جهاد کشاورزی با هدف مهار کانون های ریزگرد با منشا داخلی با توجه به وضعیت بحرانی استان خوزستان طرح های تامین آب، احیا و تثبیت اراضی بیابانی به خصوص کانون های گرد و غبار در شرق این استان را در دستور کار دارد که از سال ۱۳۹۵ پروژه های مختلف تامین آب اراضی را در دست اجرا دارد.

مدیرعامل جهاد نصر وزارت جهاد کشاورزی گفت:میزان کانون های بیابان زای تولید ریزگرد در صورت بی توجهی در چشم انداز سال ۱۴۰۰ به ۷۷ درصد می رسد که گسترش آن ۵۳ درصد جمعیت ایران را تهدید می کند.

یدالله شمایلی در دومین همایش بین المللی گرد و غبار در دانشگاه ایلام اظهار کرد: بیشتر کانون های ریزگرد داخلی کشور در استان خوزستان با هفت کانون شناسایی شده که مهمترین آنها بیابان های فعال در جنوب شرق اهواز با وسعت ۱۱۲ هزار هکتار است.

وی افزود: ۱۰۲ هزار هکتار بیابان، ۳۵۰ هزار هکتار بیابان های با کانون های بحرانی و ۳۵۰ هزار هکتار تپه های ماسه ای روان که بخشی از این تپه ها با جنوب استان ایلام مشترک است، به فراخور موقعیت جغرافیایی و وسعت این اراضی گرد و غبار با منشا داخلی تولید می کنند.

علاوه بر مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی و مسئولان ارشد استان ایلام، متخصصان برجسته علمی، پژوهشی و دانشگاهی در زمینه گرد و غبار از کشورهای چین، اسپانیا، استرالیا، پاکستان، آفریقای جنوبی، آمریکا و عراق نیز جزو سخنرانان کلیدی همایش هستند.

کشور عراق به عنوان یکی از کشورهای منشا تولید گرد و غبار از اهمیت خاصی برخوردار است به همین دلیل ۳۰ نفر از شخصیت های سیاسی و علمی این کشور در همایش حضور دارند.

دومین همایش بین المللی گرد و غبار در سه محور عوامل پیدایش و گسترش پدیده گرد و غبار، پیامدهای ناشی از گرد و غبار و راهکارهای مقابله با پدیده گرد و غبار به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در دانشگاه ایلام برگزار می شود.

استان ایلام با ۴۳۰ کیلومتر بیشترین مرز مشترک با کشور عراق را دارد و با سه استان دیالی، میسان و واسط عراق هم مرز است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *